Quad – informacje ogólne

Innymi słowy na quad mówi się czterokołowiec, czy tez trójkołowiec, co wiąże się także z angielskim określeniem ATV, a więc w praktyce all-terrainvehicle. Jest to specyficzny rodzaj pojazdu wiążący się nie tyle z przemieszczaniem, co zwłaszcza z rekreacją oraz uprawianiem aktywności sportowej. Wydziela się szereg rozmaitych rodzajów wszędołazów – bo i tak mówi się na quady.
Przede wszystkim ten rodzaj charakterystycznych wozów wiąże się z faktem, że jest to pojazd przeznaczony do poruszania się po drogach mocno utwardzonych. Ze względu na to, że podstawowa maszyna opiera się na podziale na trzy lub cztery kółka, te z trzema to trajki, ale wyszczególnia się i te z czterema, pięcioma czy też sześcioma. Niekiedy nawet mowa o ośmiokołowych ATV, a więc takich pojazdach, które mają napęd gąsienicowy.

Jeżeli chodzi o amerykańskie określenia, to pojazdy tu omawiane nazywa się, a w zasadzie definiuje, jako ANSI-American NationalStandardsInstitute. Jest to pojazd mechaniczny, który opiera się na jeździe okrakiem, a na jednym quadzie może jechać tylko jedna osoba. Jest to quad, który bazuje na konstrukcji złożonej z opon cechujących się niskim ciśnieniem, a w konsekwencji tego lepsze jest przemieszczanie się po terenie grząskim. Dodatkowo, trzeba także wspomnieć o wyposażeniu każdego quada w kierownicę mającą specyficzną budową, jak klasyczny motocykl. Biorąc pod uwagę przykładowo napędowe kwestie, podobne maszyny stosowane są w górskim ratownictwie, w wojsku, czy też nawet w rolnictwie. Warto również dodać, że wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje quadów, jakimi są quady sportowe, a więc o charakterze wyścigowym, rekreacyjne oraz terenowe, czyli innymi słowy utility, a więc przeprawowe.
Autor artykułu: