Polskie zawody quadowe

Najwięcej imprez z wykorzystaniem czterokołowców określanych mianem quady, organizowanych jest zwłaszcza zagranicą, a ściślej na terenie Stanów Zjednoczonych, bowiem to właśnie tam ta forma aktywności sportowej została stworzona w Ameryce Północnej. Niemniej jednak w naszym kraju również organizowane są rozmaite rodzaje zawodów quadowych i poniżej kilka z nich postaramy się po krótce przybliżyć i omówić.
Zacznijmy od tego, że w naszym kraju wszelakie wydarzenia sportowe z uwzględnieniem czterokołowców są realizowane przez Polski Związek Motorowy. Jego patronatem jest natomiast Polskie Stowarzyszenie Czterokołowców ATV Polska. Pomagają w organizacji bardzo często miłośnicy wszędołazów, którzy samodzielnie przygotowują rajdy o charakterze przeprawowym. Przede wszystkim należy mieć na względzie fakt, że w naszych polskich zawodach podstawą jest wyszczególnienie kilku konkurencji w oparcie o które organizowane są zawody. Do najbardziej charakterystycznych zdecydowanie zalicza się motocross. Są to wyścigi jakie przygotowywane są na torze bez zastosowania asfaltowych nawierzchni.

Wystarczy lekkie utwardzenie powierzchni, przeważnie z rampami jakie zmuszają do skoków. Kolejna konkurencja to supermoto, a więc jeżdżenie po torze, który jest częściowo szutrowy, a częściowo asfaltowy. Enduro z kolei to jazda wytrzymałościowa. Dodatkowo, nie wolno zapomnieć o cross country. Przede wszystkim chodzi tu o długotrwałe jeżdżenie jakie generalnie trwa nie dłużej i nie krócej niż dziewięćdziesiąt minut. Są to wyścigi na sprawnościowym torze, specjalnie przygotowanym do realizacji zawodów quadowych w kategorii cross country.
Autor artykułu: