Co musisz wiedzieć o quadzie, nim go zakupisz?

Z wykorzystaniem czterokołowców zwanych quadami organizuje się wiele prestiżowych imprez sportowych, wśród których na szczególną uwagę zasługuje się między innymi europejski wyścig jaki określa się mianem mundial quadów. Jest to nieoficjalne określenie, które jednakże jest doskonale znane wśród miłośników zawodów. Jest to dwunastogodzinny maraton jazdy czterokołowcem. Rok rocznie odbywa się on w jednej z francuskich miejscowości jakim jest Pont de Vaux.
W mundialu quadów występuje ponad sto zawodników, mowa tu o drużynach, które są ekipami z całego świata, a wśród reprezentantów pojawiają się także przedstawiciele Niemiec oraz Polski. Ogólnie rzecz biorąc jest tam dokładnie sto dwadzieścia teamów. Prestiżowe miejsce Polaków to ostatnimi czasy jedenasta pozycja w rankingu jaką udało się wywalczyć JPG Racing Team.

W skład tej drużyny wchodzili natomiast Piotr Majkowski, Jacek Stelmaszyk oraz Grzegorz Brzozowski. Niezależnie jednak od profesjonalnych wyścigów, warto wiedzieć, iż nawet totalny amator rajdów quadowych czy też indywidualnych wypadów na czterokołowcu, powinien będąc formalnym właścicielem tego rodzaju pojazdu mechanicznego mieć zarejestrowane auto. Chodzi tu o przydzielenie quadowi konkretnej tablicy rejestracyjnej, a z tym wiąże się też obowiązek przymusowego ubezpieczenia OC, a więc odpowiedzialności cywilnej. Jeszcze w roku 2013 konieczne było przestrzeganie przez właścicieli quadów dokładnie takich samych wymogów jak w przypadku właścicieli motorowerów. Po dziewiętnastym stycznia doszło do nowelizacji Prawa o ruchu drogowym, co pociągnęło za sobą solidne zmiany przepisowe, prowadzając osobną definicję dla czterokołowców zwanych quadami.
Autor artykułu: