Quady a prawo

Wiele osób uważa, że obowiązki z racji przepisów ruchu drogowego obowiązują wyłącznie w momencie, gdy chodzi o właściciela pojazdu mechanicznego. Generalnie rzecz biorąc, okazuje się jednakże, iż w praktyce jest trochę inaczej – nawet każdy czterokołowy pojazd z kategorii pojazdy samochodowe inne, na przykład quad, koniecznie powinien podlegać rozmaitym przepisom prawnym. O czym mowa? Sprawdź poniżej.
Jeszcze do 2013 roku wszyscy zmotoryzowani, którzy stanowili pełnoprawnych właścicieli pojazdów mechanicznych typu quad, koniecznie musieli przestrzegać wymogów prawnych narzuconych motorowerzystom. Dzisiaj sytuacja wygląda natomiast zgoła odmiennie, a to wiąże się z faktem, że w dniu dziewiętnastego stycznia 2013 wprowadzona została nowa ustawa, a w zasadzie doszło do nowelizacji Prawa o ruchu drogowym. Na tej podstawie pojawiła się odrębna definicja odnosząca się do quada jako pojazdu samochodowego z kategorii inne.

W tym przypadku zaczęto mówić o czterokołowcach, które mają wedle rozporządzenia być formą pojazdu opartą na transporcie osób czy też ładunków. Wyłącza się z tego przepisu wszelakie pojazdy motocyklowe, ciężarowe oraz osobowe. Ich masa natomiast nie może być większa niż pięćset pięćdziesiąt kilogramów. Są to wymogi obowiązujące przy przewożeniu towarów, a gdy chodzi o transport osób, to około czterysta kilogramów wchodzi w grę. Przemieszać się quadem może tylko osoba, która ma aktualnie wyrobione prawo jazdy kategorii B bądź kategorii B1. Wszędołazy, bowiem i tak określa się quady, zaliczane są do czterokołowców lekkich. Ich masa nie może wtedy przewyższyć poziomu trzysta pięćdziesiąt kilogramów.
Autor artykułu: